Press "Enter" to skip to content

Реакција на КК Пелистер од Битола за нерегуларности во Гостивар, за судиите, неофицијалните лица и навредите кон “пелистерци“

Кошаркарскиот клуб Пелистер се огласи со соопштение по натпреварот против Гостивар, во кое посочи дека е незадоволен од делителите на правдата, исто така тврди и дека имало нерегуларности во организацијата, во кое се вели:

-КК Пелистер ја известува јавноста дека делегирањето на судиите на натпреварот од првото коло на кошаркарскиот шампионат на Македонија меѓу Гостивар и Пелистер не кореспондира на епитетот дерби на колото. Со својот критериум судиите директно влијаеја на текот на натпреварот и конечниот резултат.

Исто така апелираме да се преземат мерки кон многубројните неофицијални лица кои беа присутни во салата, иако натпреварот требаше да се игра пред празни трибини и без присуство на гледачи. Присутните не само што го следеа натпреварот, туку и навиваа и дофрлаа.

Исто така отворено прашуваме зошто претседателот на КК Гостивар, кој е и претседател на Здружението на клубови, постојано ја навредуваше нашата екипа и претставници, што се случува по вторпат годинава. По сите овие постапки можеме да заклучиме дека КК Гостивар има свој проблем само со нашиот клуб, велат од таборот на битолчани.

More from ВестиMore posts in Вести »
More from СпортMore posts in Спорт »