Press "Enter" to skip to content

Во Битола за три дена 2 нови позитивни на ковид-19, оздравени 7, активни 18 случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 7.10.2022 до 9.10.2022), направени се 871 тест, а регистрирани се 72 нови случаи на Ковид-19 од Битола се 2.

Регистриран e 161 оздравен пациент од Битола се 7.

Досега во Битола има 17.955 лица кои биле позитивни на ковид-19, а активни се 18 случаи.

Во текот на изминатите 3 дена (07.10 – 09.10.2022) не се пријавени починати лица. 

Направени се во Битола 20 теста преку ЦЈЗ Битола 14 и преку “Плодност“ 6.

Досега во земјата се направени вкупно 2.174.086 тестирање на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 343.391, бројот на оздравени пациенти е 333.504, на починати е 9.548, а бројот на активни случаи изнесува 339.

More from ВестиMore posts in Вести »