Press "Enter" to skip to content

Филип Димовски второпласиран на меѓународниот џудо турнир во Прилеп

Џудо клуб Пелистер од Битола учествуваше на меѓународниот натпревар во Прилеп насловен “Прилеп град херој“ организиран од џудо клубот Сеишин, кој се одржа во салата на училиштето “Ристе Ристевски – Ричко“.

На овој турнир во Битола кој учествуваа 42 екипи од целиот балкан, од Македонија, Србија, Црна Гора, Бугарија, Грција, Косово.

Екипата на Пелистер ја предводеше тренерот Ѓуро Илиќ, а од екипата медал освои 17 годишниот Филип Димовски, кој го освои второто место во својата категорија.

На овој турнир покрај борбите за медали имаше и промоција на книгата “Поуки на големите мајстори на џудото“ од авторот Зоран С. Миловиќ – 8 дан, а преводот на македонски јазик го направи ветеранот на Сеишин, Киро Здравевски, а дел од промоцијата беше и Ѓуро Илиќ.

More from ВестиMore posts in Вести »
More from СпортMore posts in Спорт »