Press "Enter" to skip to content

СВР Битола за три месеци уапси 65 дилери на дрога, против 14 поднесе кривични пријави

СВР Битола во изминатите неколку месеци презеде зајакнати мерки и активности за спречување на шверцот со наркотици, а статистичките податоци укажуваат на зголемена ефикасност во санкционирање на овој вид кривични дела.

Имено, во месец август оваа година на подрачјето на градот Битола, полициските службеници од криминалистичка полиција при СВР Битола во делот на недозволената трговија со дрога имаат извршено четири претреси на домови, при што лишени од слобода биле 17 лица, а 3 други биле задржани во полициска станица. Поднесени биле две кривични пријави против двајца сторители, при што е одредена мерка притвор. Притоа, пронајдени и одземени се стебла марихуана, пакувања со марихуана, пакувања со амфетамин, хероин, дигитални ваги со остатоци од марихуана, дробилки со остатоци од марихуана како и други предмети поврзани со кривичните дела. 

Во текот на септември извршени биле 3 претреси во домови и простории кои ги користат дилерите, при што лишени од слобода биле 22 дилери на дрога, а 4 други задржани во полициска станица Битола. Поднесени се 5 кривични пријави за шест кривични дела против пет сторители. Одреден бил притвор за тројца од нив. При претресите е пронајдена марихуана, амфетамин, хероин и други предмети со остатоци од дрога. 

Или, во изминатите четири месеци (јуни, јули, август и септември) при преземените мерки и активности за сузбивање на недозволената трговија со дрога лишени се вкупно 65 дилери на дрога во Битола, во координација со Јавното обвинителство поднесени се 14 кривични пријави по чл.215 од Кривичниот законик, одредени притвори за дел од нив.

More from ВестиMore posts in Вести »