Press "Enter" to skip to content

Во Битола 4 нови позитивни на ковид-19, оздравен 1, активни 17 случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа, направени се 657 тестови, а регистрирани се 53 нови случаи на КОВИД-19, од Битола се 4.

Регистрирани сe 36 оздравени пациенти од Битола  1.

До сега во Битола има 17.960 лица кои биле позитивни на ковид-19, а активни се 17 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа, нема регистрирани починати лица. 

Направени се во Битола 23 тестови, преку ЦЈЗ Битола 21 и преку “Плодност“ 2.

Досега во земјата се направени вкупно 2.175.576 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 343.515, бројот на оздравени пациенти е 333.647, на починати е 9.551 а бројот на активни случаи изнесува 317.

More from ВестиMore posts in Вести »