Press "Enter" to skip to content

Во Битола 3 нови позитивни на ковид-19, оздравени 7, активни 15 случаи

В0 согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 564 теста, а регистрирани се 44 нови случаи на Ковид-19 во Битола се 3.

Регистриран сe 81 оздравен пациент, од Битола се 7.

До сега во Битола има 17.975 лица позитивни на ковид-19, а активни се 15 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа нема регистрирани починати лица. 

Направени се во Битола  теста ЦЈЗ Битола 10 и преку “Плодност“ 1.

Досега во земјата се направени вкупно 2.179.129 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 343.800, бројот на оздравени пациенти е 333.960, на починати е 9.559 а бројот на активни случаи изнесува 281.