Press "Enter" to skip to content

За три дена во Битола 3 нови позитивни на ковид-19, активни 21 случај

Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена направени се 722 тестови, а регистрирани се 66 нови случаи на Ковид-19, од Битола се 3.

Регистрирани сe 66 оздравени пациенти, нема од Битола.

До сега во Битола има 17.983 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 21 случај.

Во текот на изминатите 3 дена не се пријавени починати лица. 

Направени се во Битола 13 тестови преку ЦЈЗ Битола.

Досега во земјата се направени вкупно 2.180.374 тестирање на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 343.916, бројот на оздравени пациенти е 334.073, на починати е 9.559, а бројот на активни случаи изнесува 284.