Press "Enter" to skip to content

Во Битола само едно ново лице позитивно на ковид-19, активни 14 случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа, направени се 649 тестови, а регистрирани се 37 нови случаи на КОВИД-19, од Битола, едно лице.

Регистрирани сe 33 оздравени пациенти, нема од Битола.

До сега во Битола има 17.984 лица кои биле позитивни на ковид-19, а активни се 14 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа, нема регистрирани починати лица.

Направени се во Битола 17 ковид тестови, преку ЦЈЗ Битола 16 и “Плодност“ 1.

Досега во земјата се направени вкупно 2.181.271 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 343.964, бројот на оздравени пациенти е 334.162, на починати е 9.561, а бројот на активни случаи изнесува 241.

More from ВестиMore posts in Вести »