Press "Enter" to skip to content

Две бронзени медали за девојките на Степ Ап од Битола на првиот WDSF Соло латино натпревар за девојки во историјата на танцот (фото)

Девојките од танцовиот клуб Степ Ап од Битола викендов се натпреваруваа во Сараево, Босна и Херцеговина, каде  во организација на танцовиот спортски клуб Асторија се одржа натпревар во повеќе танцови спортски дисциплини, меѓу кои и натпревар за латино соло девојки, кој се одржува за прв пат во рамките на WDSF, а тоа значи на највисоко светско ниво.Танцовиот спортски клуб Степ Ап од Битола беше единствен луб кој со три девојки кои ја претставуаа Македонија, Антонија Гајтановска, Катја Козарова и Зорица Симјановска. Антонија Гајтановска, Катја Козарова настапи во јуниори 1 и јуниори 2, а Зорица Симјановска во возрасните категории постари младинци и возрасни.Во многу силна и бројна конкуренција, низ неколку кола на натпреварување, почнувајќи од четвртина финале, преку полуфинале, обезбедија место и во финалните рунди.На победничкиот пиедистал се најдоа Катја Козарова во категорија  јуниори со освоено трето место и Зорица Симјановска во категорија возрасни која исто го освои третото место. Антонија Гајтановска во категорија јуниори 1 го освои 8 место, а Зорица Симјановска која настапи и во категорија постари младинци го освои четвртото 4 место.

Трите битолчанки Антонија, Катја и Зорица велат дека немаат многу време за одмор, бидејќи веќе ги почнуваа подготовките за нивниот следен меѓународен голем натпревар, Македонија Опен, кој следниот викенд ќе се оджи во Скопје.-Презадоволни сме од постигнатите резултати, а нашите девојки ги очекуваат бодовите со кои ќе бидат запишани на светската ранг листа. Овие медали и освони одлични пласмани се надеваме дека ќе бидат поттик, а воедно ги повикуваме сите од 5 годишна возраст кои имаат желба за танцовиот спорт да им се придружат во клубот и да ја доживеат магијата на танцот, порачуваат од танцовиот спортски клуб Степ Ап од Битола.

More from ВестиMore posts in Вести »
More from СпортMore posts in Спорт »