Press "Enter" to skip to content

Караџовски и Хаџифејзовиќ:  Хелиос е сериозен кандидат за влез во АБА, но веруваме во изненадување

Од Златибор, Сашо Ристевски

По поразот на “балонот“ во Златибор од екипата на Борац, попладнево кошаркарите на Пелистер од Битола ги очекува нов натпреварм овој оат против екипата на Хелиос, кој е еден  најсериозните кандидати за влез во елитата.Димитар Караџовски е свесен за квалитетите на следниот противник, но верува дека овој Пелистер може да стигне до изненадување, а за вечерашниот натпревар вели:-Хелиос имаше одлична ланска сезона, играше во плеј-офот, каде беше елиминиран. Годинава исто така е во добра форма и е без пораз. Има шест играчи од минатата сезона, кои се костурот на тимот и поради тоа се главни претенденти за влез во АБА елитата. Ние ќе се потрудиме да одиграме што подобар натпревар. Свесни сме дека ни фали висок играч под кошевите, а не е во наш прилог ниту густиот распоред и многуте патувања. Но, ќе дадеме сè од себе да се покажеме во најдобро светло и се надевам дека ќе успееме во намерата да го изненадиме противникот“, вели искусниот плејмејкер.

Заморот и скратената ротација си го зедоа данокот и тимот на Марјан Илиевски имаше 48 часа да се одмори и рекуперира пред дуелот со уште потежок противник, словенечки Хелиос Санс. Од своето искуство од играње во Словенија, Сеад Хаџифејзовиќ имаше само позитивни зборови за овој клуб.-Генерално во Златибор играме со можеби најдобрите екипи во лигата, Борац и Хелиос. Очекувам позитивна реакција по поразот во средата. Одигравме без енергија, можеби нè стигна и заморот и поголемата ротација на тимот на Борац им дозволи лесно да победат. Но, што да се прави. Ни следи натпреварот со Хелиос, верувам дека ќе дадеме повеќе енергија на теренот, борба и карактер каков што имавме досега. Се надевам на подобар натпревар и дека сите ќе одиграме подобро отколку што одигравме против Борац.  Екипата на Хелиос е многу добра екипа, која со години е заедно, имаат добар систем на работа. Со оглед на тоа што играв во Словенија знам дека се работи за организиран клуб, каде се знае кој што треба да работи и резултатите не се случајни. Овој тим расте со години и цел им е првото место и враќање во АБА лигата каде што некогаш беа.

Натпреварот Пелистер – Хелиос се игра попладнево од 18:00 часот во Златибор. 

 

More from ВестиMore posts in Вести »