Press "Enter" to skip to content

Одличен старт на концертната сезона во Битола со концерт на “Камерниот“ за Тоше и Бафтировски (фотогалерија)

Синоќа во Големата сала на Центарот за култура во Битола со одличен концерт на Камерниот оркестар на Битола и гостите беше отворена годинашната концеттна сезона на оваа културна институцуја.Концертот беше посветен на две македонски музички ѕвезди поврзани со Битола, Тоше Проески, за кого ова беше 5. јубилеен концерт и на Пепи Бафтировски. Присутните ги поздрави директорката на Центарот за култура, Маја Андоновска – Илиевски која уште еднаш нагласи дека програмата на Центарот за култура не е примамлива само за битолската публика, туку имаме гости и од цела држава и дека посебно и е мило што на нивнате свена настапуваат повеќе македонски ѕвези, секако и од Битола.Како гости на Камерниот оркестар беа Бојан Маровиќ од Србија, од домашните музичари Викторија Лоба, Ламбе Алабаковски, Димитар Андоновски, Александра Јанева, Бојан Стојков, Сефедин Бајрамов, Сара Гигова, Марија Митровска и Марија Цветановска.На концертот беа изведени најубавите македонски песни напишани и изведеби од битолчанецот Пепи Бавтировски, еден од бардовите на новосоздадената македонска песна, “Ако згрешам нека изгорам“ посветена на наш сограѓанин и прифатената песна од сите “Заветна“ и дел од неговите антологиски песни.  Пепи почина во Америка, каде што престојуваше последните неколку години во 66 година од животот.Испеани беа и незаборавните песни на поп иконата – Тоше Проески, “Цреша“, “Тајно моја“…Битолчани видоа и слушнаа уште еден одличен концерт на Камерниот оркесар под  диригентство на  Владимир Димовски, а сценографијата е на сценографот Валентин Светозарев. Денес во 20 часот по барање на публиката ќе се одржи уште еден концерт.

More from ВестиMore posts in Вести »
More from КултураMore posts in Култура »