Press "Enter" to skip to content

Ларс Валтер не е повеќе тренер на Еурофарм Пелистер од Битола, нов тренер во понеделник

Ракометниот клуб Еурофарм Пелистер од Битола денес спогодбено го раскина договорот со тренерот Ларс Валтер, иако имаше потпишано соработка до јуни 2024 година.

Данскиот стручњак се согласи за разделба со нашиот клуб, како последица на лошите резултати во Европа оваа сезона, а од клубот поради раскинувањето на договорот се огласи со соопштение во кое се вели:

-Клубот е горд на изборот и соработката со врвен професионалец и ракометна личност како Ларс Валтер. Целосно сме благодарни на неговиот ангажман, пристап и работа. Во неговиот период Еурофарм Пелистер го освои Суперкупот на Македонија и првпат играше на завршниот турнир на СЕХА Гаспром лигата. Веруваме дека оваа одлука ќе предизвика реакција кај тимот во невралгичниот дел на сезоната. На Ларс му посакуваме многу успех во понатамошната кариера и вратите од нашиот клуб секогаш ќе бидат отворени за личност како него.

На утрешниот натпревар против Пролет екипата ќе ја водат асистентите на Валтер, Божидар Мојсов и Ице Соколески, а од понеделник клубот ќе го именува новиот тренер.