Press "Enter" to skip to content

Кошаркарите на Пелистер загубија од Крка, ќе “бркаат“ победа за плеј-оф во АБА-2 против Слога Добој

Пелистер – Крка 88:102

Екипата на Пелистер од Битола е поразена од Крка на “балонот“ во Широки Брег, ао ја пропушти првата шанса да се најде во најдобрите осум екипи од регионалното натпреварување.

Од самиот старт на натпреварот битолчани никако не успеваа да ја наместат одбраната, а кошаркарите на Крка постигнаа 36 поени во првата четвртина, а Пелистер имаше 26. Во втората четвртина Крка поведе со 29:46, а потоа “пелистерци“ намалија на -10, (41:51). Полувремето да заврши со 47:60.

По три одиграни четвртини, Словенците имаа водството 67:84, а конечниот резултат беше 88:102.

Наификасен кај Пелистер беше Хаџифејзовиќ постигна 23, Маслинко 21, а Карпентер и Карутерс по 13 поени.

Пелистер за пласман во  првата “осумка“ и учество на финалниот турнир во Домжале, ќе игра на 9. март, од 12. часот, против Слога од Краљево.

More from ВестиMore posts in Вести »
More from СпортMore posts in Спорт »