Press "Enter" to skip to content

Пораз на Еурофарм Пелистер, Алкалоид со прва победа во Битола (фотогалерија)

Еурофарм Пелистер 2 – Алкалоид 30:35 (15:20)

Попладнево во Битола екипата на Еурофарм Пелистер 2 е поразена од Алкалоид, кој по порзот е Еурофарм Пелистер ја забележа и првата првенствена победа во Битола. Екипаа на Алкалоид, заслужени се враќа во Скопје со бодовите.Отворањето на натпреварот беше рамноправно на двете екипи, а играше гол за гол. Потоа следуваше добра игра на Алкалоид која резултира со водство, а пред паузата и резултатски да се одлепи. На одмор се замина со -5 за “пелистерци“ односно 15:20.Во второто полувреме екипата на Александар Зарков не се предаде, а прво намалија д разликата, но сепак само над два гола дефицит и тоа во самата завршница. Алкалоид со сигурна игра во финишот и дојде до важна победа против директниот конкурент за пласман, за конечен резултат 30:35.Најефикасен во Еурофарм Пелистер 2 Павле Петровиќ со 8 гола.

More from ВестиMore posts in Вести »
More from СпортMore posts in Спорт »