Press "Enter" to skip to content

Урош Борзаш: во Битола сте фанатици за ракомет, тоа ќе биде мотив плус за мене

Македонскиот ракометен шампион на стартот на подготовките ги промовраше новите засилувања кои ќе бидат дел од тимот во Лигата на шампионите во новата сезона. Меѓу нив е и српскиот бек, Урош Борзаш, кој во Битола ќе донесе искуство од Унгарија, Франција и Норвешка, а секако и искуства од Лигата на Шампионите.

За новиот предизвик во Битола, Урош Борзаш рече:

-Стигнав пред два дена пред старот на подготовките  и ми се допаѓа градот и како луѓето тука уживаат во убавото време. Слушнав дека Битола го сака ракометот, видов некои натпревари каде навивачите се неверојатни и тоа ми е мотив да заиграм пред нив. Верувам дека добро ќе се претставиме во Лигата на шампионите и ќе ја одбраниме домашната титула.  За мене Лигата на шампионите со Елверзум значеше едно големо искуство и сакам да го пренесам тоа на екипата. Сакам да помогнам во било кој сегмент. Би се радувал ако ја поминеме групата и зошто да не победиме некоја поголема екипа. Вие Македонците сте фанатици кога ракометот е во прашање. Во Србија е малку поразлично. Ќе ми биде чест и задоволство да играм пред македонските фанови. Ќе дадам максимум да ги оправдам очекувањата.

More from ВестиMore posts in Вести »
More from СпортMore posts in Спорт »