Press "Enter" to skip to content

Словенецот Домен Тајник најново засилување на Еурофарм Пелистер од Битола

Ракометниот клуб Еурофарм Пелистер од Битола ја проширува малата словенечка колонија со средниот бек Домен Тајник, кој ѓ потпиша тригодишен договор. 22-годишниот Словенец доаѓа во Битола од Горење Велење и ќе им се придружи на сонародниците Лесјак и Цехте.

-Домен Тајник е ракометар со високи спортски перформанси, па иако е млад, има искуство од европски натпревари и трофеи со поранешниот клуб. Тајник е роден во Словење Градец, висок е 183 сантиметри, а тежок 88 килограми. Целата кариера ја мина во Велење, а од сезоната 2017/18 е член на сениорската екипа. Со Горење Велење стана шампион на Словенија, ги освои Купот и Суперкупот на Словенија, играше во Лигата на шампионите, а последните сезони беше дел од тимот кој настапи и во Европската лига. Тајник беше МВП на словенечкиот шампионат во сезоната 2021/22 и на Купот и Суперкупо на Словенија истата сезона, соопштија од Еурофарм Пелистер.
Домен Тајник ги мина сите младински категории на словенечката репрезентација, а во Оран 2022 година настапи и за сениорскиот тим на Медитеранските игри. Ракометарот деновиве ќе пристигне во Битола и ќе му се стави на располагање на стручниот штаб. Официјалното претставување на Тајнкик во Еурофарм Пелистер е предвидено за крајот на август.
More from СпортMore posts in Спорт »