Press "Enter" to skip to content

Бендот “Лајбах“ во Битола за 15. издание на “Музиката од светот“, најави Маја Андоновска-Илиевски, директор на Центар за култура

Денес на средба со новинарите, Маја Андоновска-Илиевски, директорка на Центарот за култура во Битола зборуваше за идните планови и настани кои ќе се одржат во месец септемри во оваа битолска културна установа.

-На почеток на оваа прес-конференција би сакала да се заблагодарам за поддршката која ја добив за фестивалот “Илинденски денови“ за кој можам да кажам дека беше фестивал за кој што долго ќе се зборува. На 7 сепрември ќе се одржи концерт на битолчанецот Крсте Роџевски, македонски пејач, гитарист и композитор, човек кој повеќе од 20 години живее во Њу Јорк, активен во анангардбата сцена таму. Тој има соработувано со Дуке Бојаџиев, со Милчо Манчевски, во Столе Попов, и мене ми е мило што тој по подолго време ќе има солистички концерт во Битола, и со него симболично ќе започнат нашите есенски активсности во Центарот за култура, рече Маја Андоновска-Илиевски.Инаку, Крсте Роџевски е дел од националната програма на Министерството за култура, како проекти од национален интерес.

Наредната недела на 14 септември ќе изведен концерт посветен на “Ем-ти-ви“ со изведни на песни од времето на 80-тите и 90-тите години, за што Маја Андоновска-Илиевски рече:

-Овој концерт кој ќе се одржи во Центарот за култура ќе се потсети на “златното време“ на овој светски музички канал “Ем-ти-ви“ и прекрасните звуци на песните од тој период, бидејќи тоа не беше само музички канал, туку и ера која што ја трасира и иднината на музиката. Сите ќе имаме шанса да ги доживееме тие историски моменти со звуците на Камерниот оркестар на Битола, кога музиката беше израз на револуција, култура и совршенство.

Од 23 до 29 септември Центарот за култура ги отвора широко вратите за Филмскиот фестивал “Браќа Манаки“ кој е оваа година својата главна програма ќе ја има во Големата сала, по завршувањето на овој Фестивал тука ќе се одржи и уште еден фестивал, “Интерфест“ кој ќе започне со голем концерт, со светска атракција, кој ќе го најават организаторите.

Октомври и ноември се активни месеци за култура во Битола и во Центарот, а Маја Андоновска-Илиевски ја најави Неделата на јапонски филм, тука се изложбите на Драган Најдовски и Димитар Кочевски – Мичо, е се разбира тука е 15. по ред фестивал на музика од светот.

-Веќе е потпишан договор за бенд кој на светската мапа на бендови е запишан од 80-тите години, бил предмет на контроверзии, а потоа се докажал дека се најголемите “индустријал“ уметници на сите времиња. Ние влегуваме во нивната есенска, светска турнеа, и се наоѓаме на мапата на нивната турнеа, покрај 20 други градови, покрај Лондон, Амстердам, Малме, Прага… Станува збор за бендот “Лајбах“ кои ги поканивме во Битола по мои контакти, и веќе е потпишан договорот за настапот во Битола, а ќе биде голем целовечерен концерт. Тие веќе на нивниот спот за турнеата, ја најавија Битола, а за останатата програма од фестивалот ќе се сретнеме повторно.

С.Ристевски

More from ВестиMore posts in Вести »
More from КултураMore posts in Култура »