Press "Enter" to skip to content

Еурофарм Пелистер поразен во Суперкупот од Вардар

Еурофарм Пелистер – Вардар 26:30 (13:13)

Ракометарите на Еурофарм Пелистер се поразени од Вардар 1961 во Суперкупот на кој се одигра во Струмица со салата “Парк“, со резултат  26:30, полувреме 13:13.

Супер купот започна рамноправно со игра гол за гол, а за првпат Еурофарм Пелистер дојде до плус два по десетина минути игра, поведе со 5:3, се до 8:6. Вардар израмни а потоа до крајот на полувремето се играше повторно, а на одмор на крајот се замина со 13:13. 

Во второто полувреме “пелисерци“ поведоа со гол предност, а потоа Вардар со серија од 3:0 дојде до +2. Слдуваше израмнување на “пелистерци“ 17:17. Вардар поведе со 23:25, а потоа беше и 25:27. Следувапе гол за Вардар за 25:28, и на крај беше 26:30.

Во Еурофарм Пелистер најефикасен со седум гола беше Богдан Радивојевиќ, а шест даде Кисум.

More from ВестиMore posts in Вести »
More from СпортMore posts in Спорт »