Press "Enter" to skip to content

Нов Американец во Битола, Ренди Брумант нов член на КК Пелистер Таскфорс

Екипата на Пелистер Таскфорс од Битола полека го пополнува тимот за наредната сезона во која че настапува во домашното првенство и АБА2 лигата. Пелистер Таскфорс потрди дека го потпиша американскиот кошаркар, Ренди Брумант, кој ќе игра на крилните позиции.

Брумант е роден во 1998 година во Хјустон, последната сезона ја мина во европската кошарка каде играше за романски Таргу Џиу, а за кој имаше завидна статистика, со 15,9 поени, 4,7 скока и 4,4 асистенции по меч.

Ренди Брумант ќе биде третиот Американец во таборот на „зелените“ за новата сезона, откако претходно пристигнаа Малком Бернард и Кристијан Банди од САД. Ламан Норман Џуниор кој не ги оправда очекувањата и не е повеќе во тимот.

Пелистер Таскфорс за оваа сезона потпиша и со тројца македонски кошаркари, Александар Костоски, Амар Хот и Лука Стојановски.

More from СпортMore posts in Спорт »