Press "Enter" to skip to content

Свечено затворено, годинашното, 32. издание на “Интерфест“ во Битола (фотогалерија)

Синоќа во Битола, во свечената сала на “Офицерски дом во Битола со одличен концерт беше затворено 32. издание на интернационалниот фестивал на класична музика “Интерфест“.Чест да го затворат 32. издание на интернационалниот фестивал на класична музика “Интерфест“ имаа австрискиот виолинист Гернот Винишхофер и украинскиот пијанист Денис Јаворскиј, кој на публиката и подарија одличен концерт.Инаку, во изминатите денови дена во Битола  32. по ред издание на интернационалниот фестивал на класична музика “Интерфест“ се одржа на сцените во НУ Центар за култура, НУ Народен театар и Офицерски дом, каде пред многу публика, настапија врвни уметници кои во Битола дојдоа од осум земји.Годинашниот “Интерфест“ беше збогатен и со ликовната изложба, поетската вечер, и трибина во организација на МНД Битола.Инаку, на свеченото отворање на “Интерфест“ беше изведена операта “Рита“ на Гаетано Доницени, во изведба на Националната установа “Опера и балет“, под диригентство на Иван Еминовиќ.Одличен настап во преполната сала на Центарот за култура во Битола одржа пријателот на македонската песна, јапонскиот оперски првенец, Казухиро Котецу.

More from КултураMore posts in Култура »