Press "Enter" to skip to content

Ракометна атмосфера за “десетка“, но наместо победа со 10 гола разлика, на крајот публиката тагуваше по победата (фотогалерија)

Битола уште еднаш докажа дека има публика која не само што знае да направи одлична атмосфера, секако предводена од навивачката група “Чкембари“ од Битола.Но, овој пат на крај иако го победивме вечниот спортски ривал, екипата на Вардар сепак околу 4.000 битолчани тагуваа, а “вардарци“ во Битола, се радуваа на поразот, со кој остануваат први во регуларниот дел на сезоната во нивната група.А, се започна одлично, половина час пред почетокот на натпреварот полна сала, и атмосфета пред официјалното претставување за десетка, а како да биде поинаку кога 4.000 битолчани во еден глас ја запееаја “Ако одам во Битола“ и чкембарскара химна “Птицо моја“.Атмосферата кулминира кога во првите минути Еурофарм Пелистер поведе со 5 гола, а еруптира ракометниот вулкав во Битола.Потоа се “течеше“ како посакуваа битолчани, транспаренти за “вардарци“, навивавање како рече некој со ритам кој би го посакала секоја спортска екипа во својата сала…Но, после одигрувањето на последните неколку минути и намалување и победата не со посакувана разлика од најмалку шест гола, тага и солзи кај некои.

Но, како изледаше дел од атмосферата, односно моменти од тоа, низ фотографиите на нашите фоторепортери Сашо Ристевски и Дамијана Ристевска. 

More from СпортMore posts in Спорт »