Press "Enter" to skip to content

Претреси во Битола и битолско, пронајдени 25 парчиња оружје, приведени две лица

Полициски службеници од СВР Битола денеска (13.12) заради сомнение за сторено кривично дело по чл. 396 од КЗ лишиле од слобода две лица на возраст од 68 година од  Битола и 61 годишник од село Канино,битолско.

Имено, при извршен претрес со судска наредба од Основен суд Битола во куќа сопственост на едното лице од Битола беа пронајдени и одземени 14 пушки, пет пиштоли, два револвери, разни делови за оружје и околу 300 куршуми различен калибар.

При претрес во село Канино, битолско пронајдени и одземени се две ловни пушки, една воздушна пушка, еден пиштол, разни делови за оружје, како и патрони за пушка.

Лицата се лишени од слобода и по документирање на случаите ќе бидат поднесени кривична пријава.