Press "Enter" to skip to content

Гордана Силјановска Давкова 21.521 гласови, Стево Пендаровски 11.511 во Битола, гласале 44.480 лица – 57,56 проценти

Државната изборна комисија по преброени 100 проценти од гласачки ливчиња во Битола од вкупно 170 гласачки места, ги објави првите неофицијални резултати од седмите по ред претседателски избори.

Во Битола гласаа 44.480 или 57,56 проценти. Вкупен број на важечки гласачки ливчиња 43.136. Вкупен број на неважечки гласачки ливчиња 1.344.

Во Битола најмногу гласови, 21.521, освои Гордана Силјановска Давкова, кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата, или 48,38 проценти.Стево Пендаровски, кандидат за претседател на СДСМ и Коалицијата, освои 11.511 гласови, или 25,88 проценти. Максим Димитриевски, кандидат на ЗНАМ, има 4.896 гласа или 11,01%.Билјана Ванковска Цветковска, кандидат на Левица, има 2.966 гласа  6,67%.Бујар Османи, кандидат на ДУИ – Европски фронт, има 1.442 гласа или 3,24%.Арбен Таравари, кандидат кандидат на албанскиот опозициски блок, има  502 гласа или 1,13%.Стевчо Јакимовски, кандидат на ГРОМ, има 298 или 0,67%.

More from ВестиMore posts in Вести »