Press "Enter" to skip to content

Можеме до брејк во вториот меч, вели тренерот Радуловиќ, кошаркарски бевме подобри од МЗТ во првиот натпревар

Екипата на Пелистер од Битола денес во салата на МЗТ Скопје, “Јане Сандански“ со почеток во 19 часот ќе го игра вториот финален натпревар од серијата од 5 натпревари за титула во кошаркарскиот шампионат на Македонија. 

Викендов, исто така во “Јане Сандански“ кошаркарите на Пелистер во драматична завршница го загубија првиот натпревар и МЗТ поведе со 1:0.

Тренерот Дарко Радуловиќ пред вториот натпреавр вели дека неговиот состав има квалитет да стигне до брејк на вториот натпревар.

-За првпат сме во позиција да бркаме негатива. Загубивме еден натпревар, не е ништо страшно. На истиот само поради нашите технички грешки се доведовме во ситуација да загубиме. Инаку, бевме подобар тим, кошаркарски. Се подготвуваме во континуите и фокусот на сите кошаркари и ние кои сме на клупата треба да биде поголем на овој дуел. Во принцип желбата за победа постоеше и постои. Само таа концентрација и фокус ќе бидат одлучувачки фактор. Да не се повторуваме, знаеме колку е моќен МЗТ Скопје, но и ние сме свесни кои се нашите квалитети и која е нашата мотивација и желба. Затоа сметам дека можеме да направиме еден брејк, рече тренерот на Пелистер.

More from СпортMore posts in Спорт »