Press "Enter" to skip to content

Денес во Битола 17 нови позитивни на ковид-19, оздравени 6, хоспитализирани 20 пациенти

Во последните 24 часа се направени 7.571 тестирањe, а регистрирани се 1.074 нови случаи на КОВИД-19 од кои во Битола се 17.

Регистрирани сe 291 оздравен пациент,  од  Битола се 6. Денеска бројот на хоспитализирани лица на инфективното одделение во Битола е 20. Од клиничката болница информираат дека на инфективното починал пациент од Битола на 74 години.

Бројот на хоспитализирани лица на инфективното одделение во Битола е 20.

До сега во Битола има 6.517 лица кои биле или позитивни на ковод-19, а активни се 168 случаи.

Пријавени се 24 починати лица, од  Битола едно лице на 74 години починато во болнички услови.

Направени се преку ЦЈЗ Битола 114 и преку “Плодност“ 60 ковид тестови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.093.646 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 166.741, бројката на оздравени пациенти е 151.692, на починати е 5.632, а бројот на активни случаи изнесува 9.417.

More from ВестиMore posts in Вести »