Press "Enter" to skip to content

Денес во Битола 15 нови позитивни и 15 оздравени, хоститализирани 27 пациенти

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени 5.844 тестирањe, а регистрирани се 870 нови случаи на КОВИД-19, од кои од се Битола  15.

Регистрирани сe 661 оздравени пациенти од Битола се 15.

Бројот на хоспитализирани пациенти на инфективното одделение во Битола е 27.  На инфективното одделение има 2 ново примени пациенти и 3 испишани.  Во амбуланата на Ковид центарот имало 54 прегледи. 

До сега во Битола има 6.702 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 258 случаи.

Пријавени се 37 починати лица: 10 починати лица, нема од Битола.

Направени се ЦЈЗ Битола 80 и преку “Плодност“ 100 ковид тестови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.158.171 тестирање на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 176.494, бројката на оздравени пациенти е 156.307, на починати е 5.938, а бројот на активни случаи изнесува 14.249.

More from ВестиMore posts in Вести »