Press "Enter" to skip to content

Во Битола денес 18 нови позитивни на ковид-19, оздравени 13, хоспитализирани 37 пациенти

Според Институтот за јавно здравје во изминатите 24 часа од вкупно 5.825 тестирани, регистрирани се 722 нови случаи на КОВИД-19, од кои од Битола се 18.

Регистрирани сe 574 оздравени пациенти од кои од Битола се  13.

На инфективното одделение во Битола бројката на хоспитализирани е 37 паценти, испишани 3 пациенти, а примени нови 5, а во амбулантата на Ковид центарот биле прегледани 51 лице.

До сега во Битола има 6.748 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 274 случаи.

Пријавени се 26 починати лица: 6 починати лица нема од Битола.

Направени се преку ЦЈЗ Битола 70 и преку “Плодност“ 65 ковид тестови.