Press "Enter" to skip to content

Фотогалерија: битолчани и нивните гости на црвениот тепих на 42. издание на “Манаки“

Секој филсмки фестивал, секако покрај наградите, е познат и по црвениот тепих, па така и нашиот, фестивал на филмската камера во Битола, “Браќа Манаки“, кој се отвори вечерва, 42 по ред, но наместо црвениот тепих да биде пред Центарот за култура во Битола, беше поставен пред влезот на Завод и Музеј – Битола, пред влезната врата, а првата вечер се одржа во Пациото.Пред свеченото отворање на фестивалот на црвениот тепих поминаа добитникот на “Камера 300“, жирито на фестивалот, добитникот на филмската ѕвезда…

Поминаа и политичари, министри, кандидати за градоначалници, бизнисмени, актери, режисери, директори, професори, почесни конзули…Низ фотогалерија ќе ви пренесеме дел од гостите и публиката кои помина вечерва по црвениот тепих во Битола.

Фото: Сашо Ристевски

More from КултураMore posts in Култура »