Press "Enter" to skip to content

Во Битола 17 нови позитивни на ковид-19, оздравени 16, хоспитализирани 22 пациенти

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени 4.072 тестирања, а регистрирани се 554 нови случаи на КОВИД-19, од кои од Битола се 17.

Регистрирани сe 891 оздравени пациенти од Битола 16.

До сега во Битола 6.958 лица биле или се позитивни на ковод-19, а активни се 246 случаи.

На инфективното одделение во Битола има 22 хоспитализирани пациенти.

Пријавени се 17 починати лица, нема од Битола.

Направени се преку ЦЈЗ Битола 52 и преку “Плодност“ 40 ковид тестови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.258.133 тестирање на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 187.622 бројката на оздравени пациенти е 168.700, на починати е 6.489, а бројот на активни случаи изнесува 12.433.

More from ВестиMore posts in Вести »