Press "Enter" to skip to content

Денес во Битола 19 нови случаи на ковид-19, оздравени 8, активни 257 случаи

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа, дека се направени се 3.747 тестирања, а регистрирани се 491 нови случаи на КОВИД-19, од кои од Битола се 19.

Регистрирани сe 416 оздравени пациенти, од Битола се 8.

Во Битола до сега има 6.977 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 257 случаи.

Починале 16 лица, нема од Битола.

Направени се преку ЦЈЗ Битола 63 и преку “Плодност“ 64 ковид тестови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.261.880 тестирање на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 188.113 бројката на оздравени пациенти е 169.116, на починати е 6.511, а бројот на активни случаи изнесува 12.486.