Press "Enter" to skip to content

Нови 23 случаи на ковид-19 во Битола, оздравени 9, активни случаи 271

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени 3.858 тестирања, а регистрирани се 525 нови случаи на КОВИД-19, од нив во Битола се 23.

Регистрирани сe 449 оздравени пациенти од Битола се 9.

Досега во Битола се регистрирани 7.012 случаи на ковид-19, а активни се 271.

Во текот на изминатите 24 часа починале 12 лица, нема од Битола.

Направени се преку ЦЈЗ Битола 83 и преку “Плодност“ 46 ковид тестови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.269.370 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 189.159 бројката на оздравени пациенти е 170.395, на починати е 6.557, а бројот на активни случаи изнесува 12.207.