Press "Enter" to skip to content

Во РК Еурофарм Пелистер пристигна засилување – “Mozzart“ нов спонзор на клубот

Нови ветришта дуваат во легендарната спортска сала во Битола, а ракометарите на Еурофарм Пелистер со поддршка од своите верни навивачи се во мисија да го вратат клубот на старите патеки на успехот.  Ветар во грб Еурофарм Пелистер од Битола отсега нема да имаат само од верната публика и своите “Чкембари“, туку и од компанијата “Mozzart“ која стана нивен Ексклузивен бетинг партнер.

На потпишувањето на договорот за спонзорство присуствуваа Димитар Митревски, генерален директор на клубот и Ивана Ололовска, маркетинг менаџер во компанијата Mozzart.-Голема благодарност до компанијата “Mozzart“ на желбата да вложуваат во домашниот спорт, а особена благодарност за поддршката која ќе ја добие РК Еурофарм Пелистер во наредниот период. Од огромно значење е секоја пристигната помош, а компанија “Mozzart“ препозна дека клубот има големи амбиции, јасна визија и зацртани цели кон врвот. Горди сме што нашите играчи ќе го носат логото на “Mozzart“ на своите дресови, истакна Димитар Митревски, генерален директор на РК Еурофарм Пелистер. 

-Компанија Mozzart на регионално ниво е позната по инвестирањето во спортот на сите нивоа, од нисколигашки ранг, па сè до оној највисокиот. Горди сме што склучивме соработка со еден од најпознатите спортски колективи во државата. РК Еурофарм Пелистер е клуб со долга традиција и сакаме да им понудиме поддршка на патот кон успехот, особено оваа сезона кога клубот повторно е дел од регионалната СЕХА Лига и Европската лига на ЕХФ. Веруваме дека со ова партнерство ќе помогнеме во остварување на амбициите на клубот во наредниот период,  изјави Ивана Ололовска, маркетинг менаџер во Mozzart. Инаку, клубот е основан далечната 1955 година и се смета за ракометен гигант во македонски и балкански рамки. Еурофарм Пелистер е првиот клуб од Македонија кој играл на некое европско натпреварување, односно 1985 година против шпанскиот Атлетико Мадрид, а потоа во 1987 и 1988 година заврши втор во најсилната лига на Југославија, веднаш зад сјајната Металопластика.

По осамостојувањето на Македонија, Еурофарм Пелистер доминираше со пет шампионски титули и четири национални купови со што стана најуспешен клуб во државата. Тие години, поточно 1996 година беше и легендарното полуфинале од Купот на победниците на Куповите, каде битолчани со гол примен во последната секунда од натпреварот беа елиминирани од германскиот гигант Лемго.

Еурофарм Пелистер беше во врвот на македонскиот ракомет до 2005 година, кога ја освои „дуплата круна“ со победите над Металург во првенството и Купот. 

Дресот на битолската гордост во минатото го имаат носено едни од најдобрите ракометари во историјата на Македонија, Пепи Манасков, Кирил Лазаров, Наумче Мојсоски, Стевче Алушовски и многу други.

More from ВестиMore posts in Вести »