Press "Enter" to skip to content

Победа за историја, Пелистер со прва победа во АБА2 лигата, победа над Сутјеска

Пелистер – Сутјеска 93:73

Историска победа на Пелистер од Битола во АБА 2 лигата “пелистерци“ на вториот меч кој битолчани го играа на турнирот на Златибор во дуелот со Сутјеска. За разлика од првиот натпревар на Златибор се појави еден “нов“ Пелистер, против вториот претставник од Црна Гора, кој со победа се враќа во Битола.Најавата за првата победа ја најави одличниот двоец, Стајиќ-Младеновски а во првите десет минути Пелистер имаше само минимални (24:23). Во втората четвртина “зелено-белите“ имаа постојано водство, но уште еднаш не го искористија одличниот офанзивен пристап. Дадоа 51. поен во првото полувреме, а на одмор заминаа со четири поени (51:47).Пелистер добро одигра во третата четвртина, во која остана без својот тренер, Марјан Илиевски. “Пелистерци“ го имаа Младеновиќ, кој дополнително ја забрза играта и направи уште посериозни проблеми во одбраната на тимот од Никшиќ. Пелистер имаше 78, а Сутјеска 63 поени. Тука стана јасно дека битолски Пелистер има што да каже во оваа конкуренција, дека оној прв меч беше и во вистинска смисла – дебитантски.На 8. ноември е вториот „балон“ каде ќе се игра македонското дерби – МЗТ Скопје Аеродром-Пелистер на 10. ноември.

More from ВестиMore posts in Вести »