Press "Enter" to skip to content

Во Битола 19 нови позитивни на ковид-19, оздравени 2, активни 209 случаи

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа, направени се 4.151 тестирањe, а регистрирани се 482 новислучаи на КОВИД-19, од нив во Битола се 19.

Регистрирани сe 280 оздравени пациент од Битола се 2. 

До сега во Битола има 7.335 заразени лица, а актовни се 209 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 12 починати лица нема од Битола.

Направени се преку ЦЈЗ Битола 72 и преку “Плодност“ 38 ковид тестови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.361.893 тестирањана Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 199.539,бројот на оздравени пациенти е 186.211, на починати е 7.036, а бројот на активни случаи изнесува 6.292.