Press "Enter" to skip to content

Во Битола 6 нови позитивни на ковид-19, оздравени 6 пациенти, 1 починато лице

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени се 2.595 тестирања, а регистрирани се 227 нови случаи на КОВИД-19, од нив во Битола се 6.

Регистрирани сe 111 оздравен пациент од Битола се 6.

До сега во Битола има 7.341 случаи на ковид-19, а активни се 208 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 15  починати лица, едно лице е од Битола на 88 години.

Направени се ЦЈЗ Битола 41 и преку “Плодност“ 47 ковид тестови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.364.488 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 199.766, бројот на оздравени пациенти е 186.322, на починати е 7.051, а бројот на активни случаи изнесува 6.393.

More from ВестиMore posts in Вести »