Press "Enter" to skip to content

Во Битола 17 нови позитивни на ковид-19, оздравени 8 пациенти, активни 216 случаи

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени се 3.210 тестирања, а регистрирани се 444 нови случаи на КОВИД-19, од нив во Битола се 17.

Регистрирани сe 225 оздравени пациент од Битола се 8.

До сега во Битола има 7.378 случаи на ковид-19, а активни се 216 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 8 починати лица нема од Битола.

Направени се преку ЦЈЗ Битола 56 и преку “Плодност“ 33 ковид тестови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.372.834 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 200.856, бројот на оздравени пациенти е 187.374, на починати е 7.087, а бројот на активни случаи изнесува 6.395.