Press "Enter" to skip to content

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски, на мини-митинг во Битола

На последниот ден од кампањата за локалните избори, пред вториот круг за избор на градоначалник, ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата вечерва се одржа мини митинг кај фонтаната пред Завод и музеј.  На мини митингот пред членовите на партијата и симпатизарите зборуваа кандидатот за градоначалник на Битола од оваа партија Тони Коњановски и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски.

Александар Николовски рече:-Битола мора и ќе стане подобро место за живеење, а тоа ќе го овозможи докторот Тони Коњановски. Треба да се бориме заеднички да ја градиме нашата иднина. Треба да се бориме секој еден млад човек да го задржиме тука. Тоа е нашата иднина. 30 години Република Македонија се врти во круг од исти корумпирани политички елити кои што служат на исти криминалци кои го грабаат народот. И затоа изборот во Битола е исклучително лесен, посветен човек и вистински професионалец а тоа е докторот Коњановски.

Тони Коњановски се заблагодари за соработката и поддршката која ја доби во првиот круг од изборите. Уште еднаш ги повтори 7 постулати кои ги образложи во текот на кампањата и ги повика битолчани за гласаат за него.-Ветувам и гарантирам седум работи. Гарантирам директно граѓанско учество во распределување на општинскиот буџет, јас како лекар знам да ги слушам граѓаните. Отвореност, чесност и работа се принципи по кои ќе работам, потоа почитувам стручност и компетентност, гарантирам дека вие го носите прогресот, не само во Битола, туку и во Македонија, ќе победи нашата Битола, џабе им се скапите кампањи, нема да им помогне поткупот, притосоките кои се засилија. Ние не се плашиме зошто во недела победуваме, зошто победува Битола.

More from ВестиMore posts in Вести »