Press "Enter" to skip to content

Пелистер го победи Еуро Никел, во Битола се вратија со пет од пет, и само тие се непоразени

Еуро Никел – Пелистер 90:85

Пелистер од Битола на гостувањето во Кавадарци надополни минус од 14 поени на почетокто на натпреаврот и го победија Еуро Никел 2005, со резулта 90:85 и сега се единетвена непоразена екипа во лигата со максинален учинок од пет победи во пет кола.

Пелистер имаше двоцифрена негатива на почетокот, која домаќините ја направија за нецели осум минути 17:7, а нешто потоа имаа и уште поубедливи 23:9, а првиот дел заврши со 23:13.

Во првите три и пол минути од втората четвртина битолчани се приближија резултатски на 37:32 за домаќините. Еуро Никел се врати двоцифрената предност на (40:30). Но, во финалните две минути, по серија од осум поени, беше 38:43 на полувремето.   

Во првите минути од третата четвртина “пелистерци“ го преземаа водството и со серија од 10:3, во три и пол минути, поведоа со 48:46. Потоа оведоа 67:63 и 71:65. Нерешен0 (71:71) на шест минути до крајот. Еуро Никел се доближи на еден поен негатива (85:86). Имаше доста време за игра – цели 44 секунди, во кои по положувањето на Младеновиќ, во следниот напад, својата претходна грешка, со офанзивен скок, ја исправи Кесар, и ги симна дилемите. 

More from ВестиMore posts in Вести »