Press "Enter" to skip to content

Во Битола 63 нови позитивни на ковид-19, оздравени 9, хоспитализирани 34, активни 412 случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.257 тестирања, а регистрирани се 606 нови случаи на ковид-19, од кои во Битола се 6.

Во текот на изминатото деноноќие пријавени се и 7 починати лица, нема од Битола.

На Инфективното одделение вкупно се хоспитализирани 34 пациенти. Најмладиот пациент позитивен на ковид-19 е на возраст од 15 години, додека највозрансиот има 90 години.

Во Битола до сега има 7.665 лица кој биле или се позитивни на ковод-19, а активни се 412 случаи.

Во изминатите 24 часа пријавени се 320 оздравени пациенти од Битола се 9.

Направените теста се преку ЦЈЗ Битола 91 и преку “Плодност“  49.

Досега во земјата се направени вкупно 1.400.249 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 205.022, бројот на оздравени пациенти е 190.266, на починати е 7.204, а бројот на активни случаи изнесува 7.552.

More from ВестиMore posts in Вести »