Press "Enter" to skip to content

Кошаркарите се вратија на победите, вечерва победија во Куманово

Куманово – Пелистер 60:79

Кошаркарите од Битола славеа победа на секогаш незгодното гостување во Куманово со истоимента екипа со резултат 60:79, по единствениот пораз во оваа сезона, 

Куманово беше подобрата екипа во првата, а Пелистер за два поени плус во втората, а на одмор “пелистерци“ заминаа со позитива од +2, (31:33).

Во третата четвртина битолчани отворија со серија од 15:3, доволно за да поведат со 34:48, разлика која се покажа дека е доволна за победа. Во продолжението стигнаа и до +20, (49:69), а до крајот само ја заверија победата, за одличен “скор“ 16:1.

Најефикасни кај беше Кесар со 23 поени и Малешевиќ со 18.

More from ВестиMore posts in Вести »
More from СпортMore posts in Спорт »