Press "Enter" to skip to content

Во Битола нови 17 позитивни на ковид-19, оздравени 17 пациенти, едно починато лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 2.182 теста, а регистрирани се 302 нови случаи на КОВИД-19 во Битола се 17.

Регистрирани сe 315 оздравени пациенти од Битола се 17.

Во Битола до сега има 14.426 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 122 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 5 починати лица, едно починато лице од Битола на возраст од 90 година.

Направени се во Битола 88 ковид тестови преку ЦЈЗ Битола 73 и “Плодност“ 15.

Досега во земјата се направени вкупно 1.917.551 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 301.016, бројот на оздравени пациенти е 289.847, на починати е 9.123 а бројот на активни случаи изнесува 2.046.

More from ВестиMore posts in Вести »