Press "Enter" to skip to content

Во Битола 18 нови позитивни на ковид-19, оздравени 7, активни 167 случаи

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа, направени се 2.245 тестови, а регистрирани се 188 нови случаи на КОВИД-19 од Битола се 18.

Регистрирани сe 119 оздравени пациенти од Битола се 7.

До сега во Битола има 14.712 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 167 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа, се регистрирани 3 починати лица, нема од Битола.

Направени се во Битола 108 ковид тестови преку ЦЈЗ Битола 61 и преку Плодност 47.

Досега во земјата се направени вкупно 1.953.866 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 305.066, бројот на оздравени пациенти е 293.819, на починати е 9.206, а бројот на активни случаи изнесува 2.041.

More from ВестиMore posts in Вести »