Press "Enter" to skip to content

Тино Бојаџиев од Битола освои второ место во “straight pool billiard“

На третиот мастерс од вкупно предвидените седум од првенството на Македонија во “американски пул билјард“ се играше 14 1 или во светот позната уште и како “straight pool billiard“ во Гран клуб Скопје, а настапија и играчите од Битола.

Најуспешен на турнирот беше Тино Бојаџиев од Битола, освојувајќи го второто место и само ја потврдува високата класа. Особено беше фуриозен во полуфиналето кое го заврши скоро без грешка. Со освоените бодови е само 70 бода зад водечкиот во генерален пласман.

Илче Трајковски го освои трет пад по ред 5. место исто како и младата битолска надеж Христо Василевски, а судии на сите турнири се Горан Петровски и Горан Думевски од Битола.

Инаку, се работи за најстарата игра од пул игрите која што како повторно да зема замав и се повеќе добива на популарност, а тоа е игра која навидум е лесна, но се работи за многу интересна и игра која бара и стрпливост и итрина и држење фокус на подолг период. Игра со многу замки и каде послабиот играч скоро и да нема шанси.

Како што е познато во “А“ дивизијата настапуваме со четворица натпреварувачи од вкупно 16, кој се фиксни за оваа година, а битолчани се во безбедна зона и не стравуваат од испаѓање.

More from ВестиMore posts in Вести »