Press "Enter" to skip to content

Пораз на Пелистер во Битола од лидерот Шкупи, втората лига се поблиску

Пелистер – Шкупи 0:1 (0:0)

Во рамките на 27.коло од Првата фудбалска лига во Битола екипата на Пелистер беше домаќин на лидерот на табелата Шкупи, а победи гостинската екипа со резултат 0:1.  Екипата на Пелистер одигра со одлична одбранбена тактика и тешко, но гостите победија и се поблиску до пампионската титула, а домаѓините до Втората лига. 

Натпреварот започна со иницијатива на гостите, а првата шанса ја имаа во 14. минута. Шанси за гол имаа со удари од далечина Мамадоу и Да Силва. Пелистер во средината на полувремето на имаше најзрелата шанса, кога Маневски се обиде да резлизира. 

Иницијатаната беше кај гостите и во второто полувреме, а Шкупи вроди во 66. минута погоди за водство. Имери по центаршутот на Алварез ја затресе мрежата на Пелистер. До крајот се играше без некои идеи и акции кај двете екипи, а гостите само го чекаа последниот свиреж на судијата. 

Екипата на Пелистер е на последно место, по 27. одиграни кола има само 10 бодови.

More from ВестиMore posts in Вести »
More from СпортMore posts in Спорт »