Press "Enter" to skip to content

Во Битола 16 нови позитивни, оздравени 21, активни 122 случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа, направени се 1.833 тестови, а регистрирани се 133 нови случаи на КОВИД-19, во Битола се 16.

Регистрирани сe 156 оздравени пациенти од Битола се 21.

До сега во Битола има 15.147 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 122 случаи.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително е пријавено едно починато лице, нема од Битола.

Направени се во Битола ковид тестови преку ЦЈЗ Битола 40 и преку “Плодност“ 11.

Досега во земјата се направени вкупно 1.999.002 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 308.752, бројот на оздравени пациенти е 298.688, на починати е 9.263, а бројот на активни случаи изнесува 801.

More from ВестиMore posts in Вести »