Press "Enter" to skip to content

Во Битола 39 нови позитивни на ковид-19, оздравени 7, активни 118 случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.303 тестови, а регистрирани се 137 нови случаи на КОВИД-19 од Битола се 39.

Регистрирани сe 85 оздравени пациенти од Битола се 7.

До сеаг во Битола има 15.316 лица кои биле или се позитивни на ковод-19, а активни се 118 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица.

Направени се во Битола 88 ковид тестови, преку ЦЈЗ Битола 70 и “Плодност“ 18.

Досега во земјата се направени вкупно 2.018.029 тестирања на КОВИД-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 309.571, бројот на оздравени пациенти е 299.738, на починати е 9.280, а бројот на активни случаи изнесува 553.