Press "Enter" to skip to content

Во Битола 20 нови позитивни на ковид-19, оздравени 27, активни 139 случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа, направени се 1.084 тестови, а регистрирани се 77 нови случаи на КОВИД-19 од Битола се 20.

Регистрирани сe 101 оздравени пациенти од Битола се 27.

Во Битола до сега има 15.446 лице кои биле или се позитивни на ковод-19, а активни се 139 случаи.

Направени се во Битола 49 ковид тестови, преку ЦЈЗ Битола 43 и преку “Плодност“ 6.

Досега во земјата се направени вкупно 2.027.591 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 310.140, бројот на оздравени пациенти е 300.208, на починати е 9.284, а бројот на активни случаи изнесува 648.

More from ВестиMore posts in Вести »