Press "Enter" to skip to content

По пауза од две години, викендов 33. традиционален планинарски марш “Димитар Илиевски – Мурато (фото)

Викендов по пауза од години, поради ковид мерки и ограничувања на движење по пропишани протоколи, во организација на планинарскиот спортски клуб Пелистер од Битола се одржа 33. традиционален планинарски марш “Димитар Илиевски – Мурато 2022“.Традиционалниот марш е во чест на освојувањето на највисокиот врв на светот, Монт Еверество од страна на првиот Македонец, Димитар Илиевски Мурато од Битола, член на ПСК Пелистер. Денес планианрите се искачија на Димев врв, близи до највисоката точка на Баба Планина, на Антена, 2.601 метар положија цвеќе, се поклонија со што му оддадоа почит на Мурато.Денешната маршрута на 33. традиционален марш “Димитар Илиевски-Мурато“ започна од Инфо-Центар, Палиснопје, Ловечка куќа, Врв Пелистер, а на крај на Димев Врв, каде се одржи традиционалното читање за ликот и делото на Димитар Илиевски Мурато.Потоа на Копанки се положи цвеќе на споменикот на Димитар Илиевски се одржа поздравен говор и се доделија како и прогласување на најмлад и најстар учесник на маршот.ПСК Пелистер организира превоз за битолчани до Инфо центарот.Двете маршути, денешната и вчерашната беа обезбедени со водичи и спасувачи.

More from ВестиMore posts in Вести »
More from СпортMore posts in Спорт »