Press "Enter" to skip to content

Еурофарм Пелистер победи во Охрид во 8. коло во плеј-офот

Охрид – Еурофарм Пелистер 21:24 (11:12)

Спортска сала „Билјанини извори“ – Охрид, гледачи: 1.000
Судии: Ѓоко Колески и Сашо Кркачев

Охрид: Брауновиќ, Ацев, Андоноски 2, Кривокапиќ 1, Костов, Николов 9, Шилегов 2, Младеновиќ 1, Тасески 1, Грубор, Манасков 1, Ивановски 4, Ристески

Еурофарм Пелистер: Секељи, Кизиќ, Ивановски, Мараш, Ојлески, Маркоски 1, Маџовски, Кукуловски 3, Мандалиниќ 9, Радовиќ, Танкоски, Периќ, Костески, Божиќ Павлетиќ 3, Граџан 8

Екипата на Еурофарм Пелистер во рамките на 8. коло од плеј офот во Суперакометната лига на Македонија во драматичен натпревар го победи Охрид со резултат 21:24, а од Битола не отпатуваа Периќ, Обрадовиќ и Табоада.

“Пелистерци“ на стартот на натпреварот имаа негатива, а потоа во вториот дел на првото полувреме одиграа црврста одбрана и на одмор отидоа со гол предност, 11:12.

Во ист стил продолжи натпреварот и во вториот дел, израмнетаи и борбена игра, а на средина на полувреме беше реми, 15.15.  Следуваа голови во серија за битолчани, за победа од 21:24.

Најрфикесен беше Мандалиниќ со 9 постигнати гола, Граџан со 8, Кукуловски и Божиќ-Павлетиќ по 3.

More from ВестиMore posts in Вести »
More from СпортMore posts in Спорт »