Press "Enter" to skip to content

Собир за благодарност кон Вселенската Патријаршија за одлуката да се отстрани повеќедецениската шизма за Охридската Архиепископија, возобновена во лицето на МПЦ (фото)

Вечерва во Битола, на плоштадот “Магнолија“ се одржа собир на верници кои ја поздравија одлуката на денешното заседание на Светиот Синод на Вселенската Патријаршија, возглавен од Неговата Сесветост, Патријархот Вселенски г. г. Вартоломеј, да се отстрани повеќедецениската шизма наложена врз нашата древна Охридска Архиепископија, возобновена во лицето на МПЦ.Николче Стојановски за овој вечерашен собир рече:-Тука сме за да ја изразиме нашата благодарност кон Вселенскиот Патријарх бидејќи не врати во канонско единство со другите цркви после 70 години изолација.

More from ВестиMore posts in Вести »